05 Mart 2021 Cuma

SÖZÜTEK: ALİ MÜNİF YEĞENAĞA CADDESİ’NDE KAPANAN İŞ YERLERİNE HER GÜN YENİLERİ EKLENİYOR

sozutek-ali-munif-yegenaga-caddesinde-kapanan-is-yerlerine-her-gun-yenileri-ekleniyor

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin yeniden şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslere açılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'dan destek istedi. Bir zamanlar, alışveriş yoğunluğu bakımından Adana'nın en işlek bölgesi olan Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin toplu taşıma araçlarına kapatılması bölge esnafını perişan etti. Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Ali Münif Yeğenağa Caddesi esnafını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.
19 Ağustos 2019 Pazartesi 22:57

Bundan birkaç yıl öncesine kadar iş yeri kiralayabilmek için yüksek rakamlarda hava parası ödeyen esnaf, işsizlikten tek tek kepenk kapatmaya ya da değerinin altında bir paraya işyerini devretmeye başladı.

Zor günler geçiren Ali Münif Yeğenağa Caddesi esnafını ziyaret eden Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'a çağrıda bulunarak,  en azından dolmuş diye tabir edilen küçük minibüslerin Ali Münif Yeğenağa caddesini kullanmasına izin verilmesini istedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi eski yönetimleri tarafından Tarihi Büyüksaat Kulesi ve çevresini turizm merkezi yapmak için başlatılan restorasyon çalışmaları ile birilikte toplu taşıma araçlarının Ali Münif Yeğenağa Caddesine girişinin yasaklandığını hatırlatan Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Alınan bu karar bölge esnafı için sonun başlangıcı oldu" ifadelerini kullandı.

Hemen her sektörden 5 binden fazla esnaf ve sanatkarıyla bir zamanlar Adana'nın cazibe merkezi konumunda olan Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nde son 6 yıldır adeta ölüm sessizliğinin hakim olduğuna dikkati çeken Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Toplu taşıma araçlarına getirilen yasakla birlikte bölge esnafının işleri bıçak gibi kesildi. Özel araç trafiğine açık olmasına rağmen caddenin dolmuşlara kapatılması Adanalıların, Vakıflar Sarayı ve Büyüksaat'e ulaşımını güç hale getirdi. Hal böyle olunca daha önce alışveriş için Ali Münif Yeğenağa'ya gelenler ulaşımın daha rahat olduğu bölgeleri tercih etmeye başladı. Bu durum da şüphesiz en fazla bölge esnafını vurdu. Bir zamanlar Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nde iş yeri açabilmek için yüksek miktarlarda hava parası ödeyen esnaf, bugün işsizlikten ekmeğe muhtaç hale geldi" diye konuştu. 

"DOLMUŞA YASAK KAMYONA SERBEST"

Toplu taşıma araçlarına yasak olmasına karşın Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin ağır tonajlı kamyonlar, turist kafilelerini taşıyan büyük otobüsler ve çöp kamyonlarının kullanımına açık olduğuna işaret eden Başkan Sözütek, bunun yanı sıra kaldırımların işgal altında, dükkan önlerinin ise otoparka dönmüş durumda olduğunu kaydetti. Başkan Sözütek, "Bir Adanalı olarak tarihi zenginliğimize sahip çıkılmasını her zaman desteklemişizdir. Ancak, bölgenin tarihi dokusuna asıl zarar veren ağır tonajlı araçların Ali Münif Yeğenağa caddesine girişine izin verilirken, minibüslere yasak olmasının mantıklı bir açıklaması olamaz" şeklinde konuştu.

Bölgede faaliyet yürüten esnafının taleplerinin açık ve net olduğuna vurgu yapan Başkan Sözütek, "Esnafımız, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin eski günlerine yeniden kavuşabilmesi ve kentin cazibe merkezi olabilmesi için şehir içi yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin caddeye girişine izin verilmesini, Abidinpaşa ile Cemal Gürsel Caddelerinin eski güzergahına dönmesini istiyor. Tarihi dokunun zarar görmemesi için ağır tonajlı araçlar, Büyükşehir Belediye Otobüsleri, özel halk otobüsleri ve turist kafilelerini taşıyan büyük otobüsler Kızılay Caddesi'ni kullansın. Buna kimsenin itirazı yok" ifadelerini kullandı. Haber okunma sayısı: 1289

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


HABER TURU

ADOST’tan hem temizlik hem doğa kampı

Adana Doğa Sporları Topluluğu (ADOST) 21 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle Pozantı’da Belemedik

Doğrudan Satışın yeni gözdesi: LEA

2006 yılından itibaren verdiği hizmet ile 75 ülkeye ürün ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunan Giz

TOPLAM CİRO YÜZDE 12,3 ARTTI

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Haziran ayı Ciro Endeksleri

PERAKENDE SATIŞ ENDEKSLERİ AÇIKLANDI

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Haziran ayı Perakende Satış

Suyu doğru tüketiyor muyuz?

Yaşamın olmazsa olmazı olan suyun doğru ve yeterli tüketimi kişiden kişiye değişiyor. Dozunda tüketimi hayat

Röportaj: İnsan İnsana Emanettir

MUHAMMED RIDVAN SADIKOĞLU ile İNSAN İNSANA EMANETTİR

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA