22 Temmuz 2019 Pazartesi

Ticimax

Balcalı'da 250'nci nakil başarısı

Yaklaşık 25 yıl önce Prof. Dr. Atilla Tanyeli tarafından kurulan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi bugün 250 kemik iliği nakliyle bir minik yüreği daha sağlığına kavuşturmanın gururunu yaşıyor. Türkiye’nin en büyük merkezlerinden biri olan ünitenin başarı oranı ise yüzde 95 ile dünya standartlarınındı üzerinde.
18 Ocak 2019 Cuma 11:24

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi yetkilileri ve Çocuk Kanser Derneği yetkilileri daha önce kemik iliği nakli olmuş ve sağlığına kavuşmuş çocuklar ve aileleriyle Balcalı Hastanesi Hipokrat Toplantı Salonunda bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunay Sarpel, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tamer Cevat İnal, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Şebnem Bıçakçı, Doç. Dr. Özlem Görüroğlu, Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar,  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi kurucusu Prof. Dr. Atilla Tanyeli, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Bayram ile ünitede görevli diğer akademisyenler, hemşireler, personeller ile Çocuk Kanser Derneği Başkanı Celal Çelebi, Genel Sekreter Sema Soykan ve daha önce kemik iliği nakli olmuş ve sağlığına kavuşmuş çocuklar ile aileleri katıldı.

Toplantıda kürsüye ilk olarak daha önce kemik iliği nakli olmuş ve sağlığına kavuşmuş çocuklar adına aileleri birer konuşma yaptı yapılan konuşmalar sırasında oldukça duygu dolu anlar yaşandı. Aileler kök hücre bağışının da önemine değinerek kök hücre bağışı yapılması konusunda çağrıda bulundu.

Ailelerin ardından kürsüye gelen Çocuk Kanser Derneği Başkanı Celal Çelebi ise dernek olarak birçok projeye imza atarken, çok sayıda da çocuğun hayatına dokunduklarının altını çizdi. Çocukların tedavileri sırasında ve tedavi sonrasında birçok ihtiyaçları olduğunu, Bunları karşılamaya yönelik proje ve destek çalışmalarının sürekli devam ettiğini dile getiren Çelebi, Kanser hastalığının sadece çocukları değil ailelerini de ciddi şekilde etkilediğini, “Hem olayların farkında olan 11- 18 yaş aralığındaki çocuklarımıza hem de bu süreçte nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda desteğe ihtiyacı olan ailelerimize psikologlarımız aracılığı ile yardımcı oluyoruz” dedi. Başkan Çelebi, ayrıca ünitenin bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm isimlere de teşekkür etti.

 Daha sonra konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Bayram 250. Nakli gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarının altını çizdi. Bayram, Balcalı Hastanesi’nde yapılan kemik iliği naklileri ile tıbbi süreçler ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Hastanede yapılan nakillerin yapılması için gerekli şartları ve nakil sonrasında yapılacakları anlattı. Pediatrik Kemik İliği Ünitesinin son derece hijyenik koşullara sahip olduğunu belirten Bayram, 6 kapıdan geçilerek girilen tek kişilik özel odaların yanı sıra hepafiltreli hava arıtma sistemi olan merkezin ulusal ve uluslar arası kuruluşlarca akredite edilmiş olduğuna vurgu yaptı. Bayram, şuan için ünitenin 4 yataklı olduğunu da sözlerine eklerken, yeni yapılacak onkoloji hastanesinde yatak sayısının 10 tane olacağını da söyledi.

Bayram’ın ardından kürsüye gelen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi kurucusu Prof. Dr. Atilla Tanyeli de gerek Dünya’da gerekse Türkiye’de pediatrik kemik iliği konusunda gelinen noktayı anlattı. Tanyeli özelikle Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi’nin Türkiye’nin en başarılı ve büyük merkezlerden biri olduğuna işaret ederek başarı oranının bugün yüzde 95 lere çıktığını bu oranın ise dünya standartlarından bile daha yüksek olduğunu vurguladı. KİT Ünitesinde görevli son derece deneyimli ve iyi yetişmiş bir ekibin bulunduğuna dikkati çeken Tanyeli, bu üniteyi kurarken çok zorluklar çektiklerini ancak gelinen noktanın bu sıkıntıları unutturduğuna işaret etti.   

Tanyeli’nin konuşmasının ardından KİT Ünitesine verdiği emeklerden dolayı kendisine teşekkür plaketi verildi. Ardından ise kemik iliği nakli ile tedavi olan minik yüreklere Çocuk Kanser Derneği tarafından çeşitli hediyeler verildi. Haber okunma sayısı: 158

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

genclik-iksiri-cavdar

Gençlik iksiri: Çavdar

25 Şubat 2019 Pazartesi 14:48
ilacta-stok-yapanlar-cezalandirildi

İlaçta stok yapanlar cezalandırıldı

06 Şubat 2019 Çarşamba 13:49
careyi-adanada-buldu

Çareyi Adana'da buldu

31 Ocak 2019 Perşembe 11:00

HABER TURU

Sokak hayvanları çare bekliyor

Seyhan ve Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Güngör Geçer, çoğu zaman varlıklarından bile haberdar

Başkan Nihat Sözütek'i takan yok!

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’in klima uyarısını dikkate almayan toplu taşıma araçları ısrarla

Barut: Basına destek olun

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yerel ve yaygın gazetelerin resmi ilanlarına tırpan vuracak bir içerikle dolu

Sporun kalbi Bahçeşehirde atıyor

Bahçeşehir Sportif Koordinasyon (BSK), 2019 Haziran şenliği, büyük bir coşku ile

Yerli otomobil için hazırız

Yerli otomotiv üretiminin Adana yapılması için kentte başlatılan lobi çalışmasına güçlü destek veren Adana

Sarıçam'ın yeni yüzü içler acısı

Sarıçam'ın yeni yüzü Çatalan Caddesi Yeni Yerleşim Bölgesi içler acısı.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA
KIZILAY