22 Temmuz 2019 Pazartesi

Ticimax

Sağlıkta şiddeti konuştular

saglikta-siddeti-konustular

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu eski Başkanı, AK Parti 23, 24, 25 ve 26. Dönem Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, komisyonun yeni başkanı AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’a “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunarak, önceki dönemde sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik hazırlanan araştırma komisyonu raporunu takdim etti.
05 Ekim 2018 Cuma 16:04

Ünüvar, ziyarette yaptığı açıklamada, hayırlı olsuna gelirken, Sağlık Komisyonu Başkanlığı ve Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmış bir kişi sıfatıyla komisyon raporunu da beraberinde getirdiğini ifade etti. Raporun 2012’de kurulan Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu tarafından hazırlandığını belirten Ünüvar, “O dönemde çok yoğun çalıştık. O dönemdeki sağlık bakanlarımız Sayın Recep Akdağ ile Sayın Mehmet Müezzinoğlu da çok önemli destekler verdiler. Ve çalışma sonunda 66 öneriden oluşan bir komisyon raporu hazırladık. Raporda hem fiziki hem sosyal anlamda; sağlık sistemiyle ilgili, hukuki sistemle ilgili, hastalarımızla ilgili birçok öneride bulunduk. Bunların önemli bir bölümü de hayata geçti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerek sağlık,  gerek spor ve gerekse kadına yönelik şiddete karşı 2002'den bu yana hep kararlı bir duruş sergiledi. Bu Araştırma Komisyonu Raporu da bu kararlı duruşun önemli bir göstergesidir.” dedi.

 

Çalışma kapsamında hastanelerde güvenlik amaçlı birçok tedbir alındığını, hastaların daha iyi koşullarda hizmet alabilmesi için farklı uygulamaların hayata geçirildiğini dile getiren Ünüvar, şöyle devam etti:

 “Bütün bu yapılanlara rağmen maalesef yine de şiddet olayları yaşanıyor. Acıları dindirmekle görevli sağlık çalışanları yine acımasızca şiddete maruz kalabiliyor. En son birkaç gün önce Dr. Fikret Hacıosman’a yönelik bir saldırı oldu ve hekimimiz maalesef hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Bizler istiyoruz ki sağlık çalışanları hiç şiddete uğramasınlar. Son saldırıdan sonra Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca açıklama yaparak, Meclis’te yapılacak ilk işlerden birisinin sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik düzenlemeler olduğunu söyledi. Bu aşamada size de çok önemli görevler düşüyor. İnşallah yapacağınız çalışmalarla sağlıkta şiddeti tamamen ortadan kaldıracak noktaya geliriz. Komisyon başkanlığı göreviniz tekrar hayırlı olsun. Allah hayırlı görevler nasip etsin.”

 

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız da ziyaret için teşekkür ederek, “Geçmişte bu işe emek vermiş, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış, Sağlık Komisyonu Başkanlığı yapmış, Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapmış bir kişi olarak, sizin bu konudaki tecrübelerinizden faydalanacağız” dedi.

 

Sağlıkta şiddetin günümüzün en önemli konularından biri olduğunu ifaden eden Yediyıldız, “Sağlık Bakanımızın da dediği gibi, yeni dönemde Meclis’in en önemli gündem maddelerinden birisi sağlıkta şiddet olacaktır. Biz sağlıkta devrim yapmış bir hükümetiz. Bu devrimi daha da netleştirme adına bir takım şeyleri yapmak gerekiyor. Üzerine bir şeyler koymak gerekiyor. İnşallah güzel şeyler yapacağız. Sağlıkta şiddeti önlemek mecburiyetindeyiz. Sağlık bir insan için olmazsa olmaz bir hizmet alanıdır. Devletin de yapması mecburi bir alandır. Bunu şiddet ortamında yapamazsınız. Sağlık çalışanlarını, hekimi, hemşireyi korku ortamında çalıştıramazsınız. Korku ortamında ne derece verimli olur, faydalı olur, bunların konuşulması gerekir. Hekime yeniden saygınlık kazandırma, hekimi yeniden değerli hale getirme adına, vatandaşın hekime bakışını değiştirme adına ne yapılması gerekiyorsa hep beraber inşallah yapacağız” ifadelerini kullandı.

 Haber okunma sayısı: 463

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

genclik-iksiri-cavdar

Gençlik iksiri: Çavdar

25 Şubat 2019 Pazartesi 14:48
ilacta-stok-yapanlar-cezalandirildi

İlaçta stok yapanlar cezalandırıldı

06 Şubat 2019 Çarşamba 13:49
careyi-adanada-buldu

Çareyi Adana'da buldu

31 Ocak 2019 Perşembe 11:00

HABER TURU

Sokak hayvanları çare bekliyor

Seyhan ve Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Güngör Geçer, çoğu zaman varlıklarından bile haberdar

Başkan Nihat Sözütek'i takan yok!

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’in klima uyarısını dikkate almayan toplu taşıma araçları ısrarla

Barut: Basına destek olun

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yerel ve yaygın gazetelerin resmi ilanlarına tırpan vuracak bir içerikle dolu

Sporun kalbi Bahçeşehirde atıyor

Bahçeşehir Sportif Koordinasyon (BSK), 2019 Haziran şenliği, büyük bir coşku ile

Yerli otomobil için hazırız

Yerli otomotiv üretiminin Adana yapılması için kentte başlatılan lobi çalışmasına güçlü destek veren Adana

Sarıçam'ın yeni yüzü içler acısı

Sarıçam'ın yeni yüzü Çatalan Caddesi Yeni Yerleşim Bölgesi içler acısı.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA
KIZILAY