16 Ocak 2021 Cumartesi

Balcalı'da 250'nci nakil başarısı

Yaklaşık 25 yıl önce Prof. Dr. Atilla Tanyeli tarafından kurulan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi bugün 250 kemik iliği nakliyle bir minik yüreği daha sağlığına kavuşturmanın gururunu yaşıyor. Türkiye’nin en büyük merkezlerinden biri olan ünitenin başarı oranı ise yüzde 95 ile dünya standartlarınındı üzerinde.
18 Ocak 2019 Cuma 11:24

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi yetkilileri ve Çocuk Kanser Derneği yetkilileri daha önce kemik iliği nakli olmuş ve sağlığına kavuşmuş çocuklar ve aileleriyle Balcalı Hastanesi Hipokrat Toplantı Salonunda bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunay Sarpel, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tamer Cevat İnal, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Şebnem Bıçakçı, Doç. Dr. Özlem Görüroğlu, Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar,  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi kurucusu Prof. Dr. Atilla Tanyeli, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Bayram ile ünitede görevli diğer akademisyenler, hemşireler, personeller ile Çocuk Kanser Derneği Başkanı Celal Çelebi, Genel Sekreter Sema Soykan ve daha önce kemik iliği nakli olmuş ve sağlığına kavuşmuş çocuklar ile aileleri katıldı.

Toplantıda kürsüye ilk olarak daha önce kemik iliği nakli olmuş ve sağlığına kavuşmuş çocuklar adına aileleri birer konuşma yaptı yapılan konuşmalar sırasında oldukça duygu dolu anlar yaşandı. Aileler kök hücre bağışının da önemine değinerek kök hücre bağışı yapılması konusunda çağrıda bulundu.

Ailelerin ardından kürsüye gelen Çocuk Kanser Derneği Başkanı Celal Çelebi ise dernek olarak birçok projeye imza atarken, çok sayıda da çocuğun hayatına dokunduklarının altını çizdi. Çocukların tedavileri sırasında ve tedavi sonrasında birçok ihtiyaçları olduğunu, Bunları karşılamaya yönelik proje ve destek çalışmalarının sürekli devam ettiğini dile getiren Çelebi, Kanser hastalığının sadece çocukları değil ailelerini de ciddi şekilde etkilediğini, “Hem olayların farkında olan 11- 18 yaş aralığındaki çocuklarımıza hem de bu süreçte nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda desteğe ihtiyacı olan ailelerimize psikologlarımız aracılığı ile yardımcı oluyoruz” dedi. Başkan Çelebi, ayrıca ünitenin bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm isimlere de teşekkür etti.

 Daha sonra konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Bayram 250. Nakli gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarının altını çizdi. Bayram, Balcalı Hastanesi’nde yapılan kemik iliği naklileri ile tıbbi süreçler ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Hastanede yapılan nakillerin yapılması için gerekli şartları ve nakil sonrasında yapılacakları anlattı. Pediatrik Kemik İliği Ünitesinin son derece hijyenik koşullara sahip olduğunu belirten Bayram, 6 kapıdan geçilerek girilen tek kişilik özel odaların yanı sıra hepafiltreli hava arıtma sistemi olan merkezin ulusal ve uluslar arası kuruluşlarca akredite edilmiş olduğuna vurgu yaptı. Bayram, şuan için ünitenin 4 yataklı olduğunu da sözlerine eklerken, yeni yapılacak onkoloji hastanesinde yatak sayısının 10 tane olacağını da söyledi.

Bayram’ın ardından kürsüye gelen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi kurucusu Prof. Dr. Atilla Tanyeli de gerek Dünya’da gerekse Türkiye’de pediatrik kemik iliği konusunda gelinen noktayı anlattı. Tanyeli özelikle Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Ünitesi’nin Türkiye’nin en başarılı ve büyük merkezlerden biri olduğuna işaret ederek başarı oranının bugün yüzde 95 lere çıktığını bu oranın ise dünya standartlarından bile daha yüksek olduğunu vurguladı. KİT Ünitesinde görevli son derece deneyimli ve iyi yetişmiş bir ekibin bulunduğuna dikkati çeken Tanyeli, bu üniteyi kurarken çok zorluklar çektiklerini ancak gelinen noktanın bu sıkıntıları unutturduğuna işaret etti.   

Tanyeli’nin konuşmasının ardından KİT Ünitesine verdiği emeklerden dolayı kendisine teşekkür plaketi verildi. Ardından ise kemik iliği nakli ile tedavi olan minik yüreklere Çocuk Kanser Derneği tarafından çeşitli hediyeler verildi. Haber okunma sayısı: 705

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yogun-is-temposuna-

Yoğun İş Temposuna

19 Ağustos 2019 Pazartesi 23:18
suyu-dogru-tuketiyor-muyuz

Suyu doğru tüketiyor muyuz?

19 Ağustos 2019 Pazartesi 22:42
bu-okulun-ogrencileri-hamileler

BU OKULUN ÖĞRENCİLERİ HAMİLELER!

19 Ağustos 2019 Pazartesi 22:40
genclik-iksiri-cavdar

Gençlik iksiri: Çavdar

25 Şubat 2019 Pazartesi 14:48

HABER TURU

ADOST’tan hem temizlik hem doğa kampı

Adana Doğa Sporları Topluluğu (ADOST) 21 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle Pozantı’da Belemedik

Doğrudan Satışın yeni gözdesi: LEA

2006 yılından itibaren verdiği hizmet ile 75 ülkeye ürün ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunan Giz

TOPLAM CİRO YÜZDE 12,3 ARTTI

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Haziran ayı Ciro Endeksleri

PERAKENDE SATIŞ ENDEKSLERİ AÇIKLANDI

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Haziran ayı Perakende Satış

Suyu doğru tüketiyor muyuz?

Yaşamın olmazsa olmazı olan suyun doğru ve yeterli tüketimi kişiden kişiye değişiyor. Dozunda tüketimi hayat

Röportaj: İnsan İnsana Emanettir

MUHAMMED RIDVAN SADIKOĞLU ile İNSAN İNSANA EMANETTİR

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA