16 Ocak 2021 Cumartesi

STRES VE BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR, YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

stres-ve-bircok-hastaliga-iyi-geliyor-yaslanmayi-geciktiriyor

Diyetisyen Pelin Altunsoy, Türk kahvesinin yeterli miktarda tüketildiğinde stres, inme ve kalp hastalıklarına iyi geldiğini, yaşlanmayı geciktirdiğini belirtti
19 Ağustos 2019 Pazartesi 22:45

Diyetisyen Pelin Altunsoy, dünya genelinde en çok ve keyifle tüketilen Türk kahvesinin sağlık üzerine birçok faydasının olduğunu, bir fincan kahvenin başta stres olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği gibi yaşlanmayı da geciktirdiğini söyledi. 

Diyetisyen Pelin Altunsoy, yaptığı açıklamada, kahveyi, dünya genelinde en çok ve keyifle tüketilen kültürümüze yerleşmiş ve sağlık üzerine de çeşitli faydaları olan harika kokulu bir içecek olarak nitelendirdi. Uluslararası Kahve Örgütü’ne göre 1991 yılında küresel kahve tüketimi 90 milyon 60 kiloluk çuval iken bu oran bu yıl 160 milyon çuvalı geçeceğinin tahmin edildiğini belirten Altunsoy, "Dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek olarak gösteriliyor. Kahve aslında bir tür meyvedir. Kendisi kalori içermez. Fakat içerisine süt, şeker, krema, aromalı şuruplar eklenmesiyle kalorisi artmaktadır. O yüzden kahve sade içilmeli ya da yarım yağlı sütle tüketilmesi ara öğün için güzel bir alternatif olabilmektedir" dedi. 
Kahvenin yeteri miktarda yani 2-3 fincan tüketildiğinde stres, inme, kalp hastalıkları gibi pek çok hastalığa iyi geldiğini söyleyen Altunsoy, şöyle konuştu: 
"Günde 2-3 fincan kahve tüketiminin kalp hastalığı riski üzerinde olumsuz etkisi beklenmez. Kahvenin kısa vadede tansiyonu arttırdığı ortaya konulmuş olsa da çalışmalar düzenli kahve tüketiminin hipertansiyon riski üzerinde olumsuz etkisinin olmadığını ortaya koyuyor. Aynı zamanda düzenli kahve içenler, Tip 2 diyabet gelişme riskini önemli oranda azaltabiliyor. Kahvenin içerisinde kafein bulunmaktadır. Kafeinin uyarıcı etkisi sayesinde konsantrasyon ve uyanıklık durumu arttırılır, yorgunluk giderilir, idrar söktürücü etkisi olduğu da bulunmuştur. Bu etkisi dolayısıyla kilo vermeye de destekleyici oluyor. Kahve kafeinin yanı sıra antioksidan da içermektedir. Hücreleri serbest radikallerin hasarından korur, yaşlanmayı ve kanseri de engellediği bilimsel bir gerçektir. Günde 1 fincan kahve tüketen bireylerde yapılan araştırmalarda kanser olma risklerinin yüzde 10 oranında azaldığı bulunmuştur. Yapılan bir çalışmaya göre günde ortalama 2-3 fincan kahve içen kişiler, hiç içmeyenlere oranla yüzde 15 daha az depresyona giriyorlarmış. Kahve tüketimiyle; bilişsel zayıflamanın hafifletilmesi, demans ve alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riskinde yüzde 60 oranında azalma olabildiğini gösteren çalışmalar artmaktadır. Yapılan başka çalışmaya göre ise Parkinson hastalığının önlenmesinde ya da geciktirilmesinde kahvenin önemi vurgulamaktadır. Spor yapanlarda özellikle spordan 15-30 dakika önce kahve tüketmek; konsantrasyonu arttırır, metabolizmayı da hızlandırarak, performansı yüzde 30 oranında artırır, yağ yakımını destekler, yorgunluğu azaltır ve egzersiz esnasında daha az ağrı hissedilmesinde destekleyici olmaktadır." 

 Haber okunma sayısı: 1401

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yogun-is-temposuna-

Yoğun İş Temposuna

19 Ağustos 2019 Pazartesi 23:18
suyu-dogru-tuketiyor-muyuz

Suyu doğru tüketiyor muyuz?

19 Ağustos 2019 Pazartesi 22:42
bu-okulun-ogrencileri-hamileler

BU OKULUN ÖĞRENCİLERİ HAMİLELER!

19 Ağustos 2019 Pazartesi 22:40
genclik-iksiri-cavdar

Gençlik iksiri: Çavdar

25 Şubat 2019 Pazartesi 14:48

HABER TURU

ADOST’tan hem temizlik hem doğa kampı

Adana Doğa Sporları Topluluğu (ADOST) 21 Eylül Dünya Temizlik Günü nedeniyle Pozantı’da Belemedik

Doğrudan Satışın yeni gözdesi: LEA

2006 yılından itibaren verdiği hizmet ile 75 ülkeye ürün ihraç ederek Türkiye ekonomisine katkıda bulunan Giz

TOPLAM CİRO YÜZDE 12,3 ARTTI

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Haziran ayı Ciro Endeksleri

PERAKENDE SATIŞ ENDEKSLERİ AÇIKLANDI

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı Haziran ayı Perakende Satış

Suyu doğru tüketiyor muyuz?

Yaşamın olmazsa olmazı olan suyun doğru ve yeterli tüketimi kişiden kişiye değişiyor. Dozunda tüketimi hayat

Röportaj: İnsan İnsana Emanettir

MUHAMMED RIDVAN SADIKOĞLU ile İNSAN İNSANA EMANETTİR

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA