21 Mayıs 2019 Salı

Ticimax

2. Yaşar Kemal Sanat Günleri Başladı

-2-yasar-kemal-sanat-gunleri-basladi

Adana’da bu yıl 2.si düzenlenen ve 16 Kasım tarihine kadar sürecek olan “Yaşar Kemal Sanat Günleri” başladı. Seyhan Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi iş birliği ile ortaklaşa gerçekleştirilen Yaşar Kemal Sanat Günleri 2 “Hemşerimiz Yaşar Kemal”in bu seneki odağı Yaşar Kemal’in 1951’de Kadirli’de yazdığı Hüyükteki Nar Ağacı romanı.
04 Ekim 2018 Perşembe 11:48

Adana önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kitapları birçok dile çevrilen, dünyaya Çukurova’yı ve Adana’yı anlatan Yazar Yaşar Kemal memleketi Adana’da bu yıl 2. si gerçekleşiyor olan “Yaşar Kemal Sanat Günleri”nde anılıyor. Yazarın daha önceden adının verildiği kültür merkezinde Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli’nin de katıldığı basın ve öğretmenlere yönelik bir tanıtım toplantısıyla başladı. Etkinlikler lise öğrencileri için hazırlanan röportaj,  kısa film yapımı ve kapak tasarımı konularında düzenlenen çeşitli atölyelerle devam edecek. Doğaya ve sanata duyarlığını geliştirmek amaçlı bir program çerçevesinde düzenlenen sanat günleri, öğrencilerin bir edebi eserden yola çıkarak gözlemlerini, algı ve yorumlarını farklı bir sanat diliyle aktarmalarına yardımcı olacak. 

 

ÇUKUROVA’YI EN GÜZEL YAŞAR KEMAL ANALTTI

 

Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yaşar Kemal’in dünyanın en büyük sanatçılarından biri olduğunu ve Çukurova’yı en güzel onun anlattığını söyledi. Başkan Karalar,” Çukurova’yı, ırgatlığı, ağalığı, ızdırabı onun kadar güzel anlatan bir sanatçımız olmadı. Teknolojinin geliştikçe işsizliğin arttığını da en güzel o anlattı. 2’ncisini yapmaktan onur duyduğumuz Yaşar Kemal’in büyüklüğü bu salonu dolduranlardan bellidir ”ifadelerini kullandı.

 

“AMACIZ BAĞIMSIZ, ÖZGÜR VE ÖZERK DÜŞÜNCENİN GELİŞMESİNE KATKIDA BULUNMAK”

 

Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli’de geçen yıl yapılan etkinliklerde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gökçeli, “Yaşar Kemal Vâkıfı’nın hedefi gençlerde okuma kültürün yerleşmesini, yaratıcılığın, bağımsız, özgür ve özerk düşüncenin gelişmesine katkıda bulunmak. Sayın Zeydan Karalar başkanın kişiliğinde ve öncülüğünde Bu belediyede aynı hedefleri güdüyor ve pek çok önemli kültür projesine imza atıyor. Adana’ya zengin bir kültür kimliği kazandırmak için yoğun bir çaba sarf edildiğini biliyorum. Ama bunlardan en önemlisi bu kenti tarihi dokusuna kazandırmak için çok önemli çalışmalar yapıyor. Ben Adana’da oturmuyorum ama her geldiğimde biraz daha geliştiğini görüyorum. Ve İstanbul’da yaşayan biri olarak da gıpta ediyorum” şeklinde konuştu.

 

HÖYÜKTEKİ NAR AĞACI PANELTE ANLATILDI

 

Etkinliğin ilk gününde düzenlenen panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Hatice Çubukcu yaparken, Nebil Özgentürk ‘Kısa Film’, Ferhat Boratan ‘Röportaj’,  Dr. Seza Yılancıoğlu ‘Teknoloji Karşısında Doğa İnsan Değişimi’, Güven Turan ‘Hüyükteki Nar Ağacı’ndaki Gömü’ ve Ahmet Güneştekin de ‘Kapak Tasarımı’ hakkında bilgiler verdi.

 

16 KASIM’A KADAR DEVEM EDECEK

 

Yaşar Kemal Sanat Günleri 2 “Hemşerimiz Yaşar Kemal”, 16 Kasım 2018 günü Yaşar Kemal Vakfı’na armağan fotoğraflardan oluşan bir seçki sergi, Öğrenci Kapak Tasarımı Sergi Açılışı, Kardeş Türküler Konseri ve törenlerle son bulacak.Haber okunma sayısı: 140

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sadikoglundan-7-yeni-eser

Sadıkoğlu'ndan 7 yeni eser

24 Mart 2019 Pazar 19:57
sevimsiz-mikroplar-sahnede

Sevimsiz Mikroplar sahnede

26 Şubat 2019 Salı 09:03
palto-film-gunleri-basliyor

Palto Film Günleri başlıyor

12 Şubat 2019 Salı 14:12
tamga-targut-sanat-galerisi-acildi

Tamga Targut Sanat Galerisi açıldı

12 Şubat 2019 Salı 10:17
-iyiligin-renkleri-sergisi

“İyiliğin Renkleri” sergisi

10 Şubat 2019 Pazar 20:21

HABER TURU

Kocaispir'den kandil mesajı

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir Berat Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda Ramazan

Unico Sigorta Adana’da Acenteleri ile buluştu

Sigorta sektörünün dinamik ve tecrübeli markası Unico Sigorta, Adana’da acenteleri ile bir araya gelerek 2019

Çoban'dan Kocaispir'e destek

Büyük Birlik Partisi Yüreğir Belediye Başkan Adayı Hilmi Çoban, adaylıktan çekildikten sonra, Cumhur

Adana Plastiğin başkenti olacak

RÖNESANS Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Türkiye'de 35 milyar dolar büyüklüğünde plastik endüstrisi

GED’e İstanbul’dan paydaş

Girişimcilik Ekosistemi Derneği ile merkezi İstanbul’da bulunan Geleceğe Merhaba Derneği (Hello Tomorrow Turkey)

Çelik, Tunç'un Seçim Ofisi’ni Açtı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Seyhan Belediye Meclis Üyesi Adayı Mustafa

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA
KIZILAY