22 Temmuz 2019 Pazartesi

Ticimax

2. Yaşar Kemal Sanat Günleri Başladı

-2-yasar-kemal-sanat-gunleri-basladi

Adana’da bu yıl 2.si düzenlenen ve 16 Kasım tarihine kadar sürecek olan “Yaşar Kemal Sanat Günleri” başladı. Seyhan Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı ve Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi iş birliği ile ortaklaşa gerçekleştirilen Yaşar Kemal Sanat Günleri 2 “Hemşerimiz Yaşar Kemal”in bu seneki odağı Yaşar Kemal’in 1951’de Kadirli’de yazdığı Hüyükteki Nar Ağacı romanı.
04 Ekim 2018 Perşembe 11:48

Adana önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kitapları birçok dile çevrilen, dünyaya Çukurova’yı ve Adana’yı anlatan Yazar Yaşar Kemal memleketi Adana’da bu yıl 2. si gerçekleşiyor olan “Yaşar Kemal Sanat Günleri”nde anılıyor. Yazarın daha önceden adının verildiği kültür merkezinde Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli’nin de katıldığı basın ve öğretmenlere yönelik bir tanıtım toplantısıyla başladı. Etkinlikler lise öğrencileri için hazırlanan röportaj,  kısa film yapımı ve kapak tasarımı konularında düzenlenen çeşitli atölyelerle devam edecek. Doğaya ve sanata duyarlığını geliştirmek amaçlı bir program çerçevesinde düzenlenen sanat günleri, öğrencilerin bir edebi eserden yola çıkarak gözlemlerini, algı ve yorumlarını farklı bir sanat diliyle aktarmalarına yardımcı olacak. 

 

ÇUKUROVA’YI EN GÜZEL YAŞAR KEMAL ANALTTI

 Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yaşar Kemal’in dünyanın en büyük sanatçılarından biri olduğunu ve Çukurova’yı en güzel onun anlattığını söyledi. Başkan Karalar,” Çukurova’yı, ırgatlığı, ağalığı, ızdırabı onun kadar güzel anlatan bir sanatçımız olmadı. Teknolojinin geliştikçe işsizliğin arttığını da en güzel o anlattı. 2’ncisini yapmaktan onur duyduğumuz Yaşar Kemal’in büyüklüğü bu salonu dolduranlardan bellidir ”ifadelerini kullandı.

 

“AMACIZ BAĞIMSIZ, ÖZGÜR VE ÖZERK DÜŞÜNCENİN GELİŞMESİNE KATKIDA BULUNMAK”

 

Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli’de geçen yıl yapılan etkinliklerde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gökçeli, “Yaşar Kemal Vâkıfı’nın hedefi gençlerde okuma kültürün yerleşmesini, yaratıcılığın, bağımsız, özgür ve özerk düşüncenin gelişmesine katkıda bulunmak. Sayın Zeydan Karalar başkanın kişiliğinde ve öncülüğünde Bu belediyede aynı hedefleri güdüyor ve pek çok önemli kültür projesine imza atıyor. Adana’ya zengin bir kültür kimliği kazandırmak için yoğun bir çaba sarf edildiğini biliyorum. Ama bunlardan en önemlisi bu kenti tarihi dokusuna kazandırmak için çok önemli çalışmalar yapıyor. Ben Adana’da oturmuyorum ama her geldiğimde biraz daha geliştiğini görüyorum. Ve İstanbul’da yaşayan biri olarak da gıpta ediyorum” şeklinde konuştu.

 

HÖYÜKTEKİ NAR AĞACI PANELTE ANLATILDI

 

Etkinliğin ilk gününde düzenlenen panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Hatice Çubukcu yaparken, Nebil Özgentürk ‘Kısa Film’, Ferhat Boratan ‘Röportaj’,  Dr. Seza Yılancıoğlu ‘Teknoloji Karşısında Doğa İnsan Değişimi’, Güven Turan ‘Hüyükteki Nar Ağacı’ndaki Gömü’ ve Ahmet Güneştekin de ‘Kapak Tasarımı’ hakkında bilgiler verdi.

 

16 KASIM’A KADAR DEVEM EDECEK

 

Yaşar Kemal Sanat Günleri 2 “Hemşerimiz Yaşar Kemal”, 16 Kasım 2018 günü Yaşar Kemal Vakfı’na armağan fotoğraflardan oluşan bir seçki sergi, Öğrenci Kapak Tasarımı Sergi Açılışı, Kardeş Türküler Konseri ve törenlerle son bulacak.Haber okunma sayısı: 180

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sadikoglundan-7-yeni-eser

Sadıkoğlu'ndan 7 yeni eser

24 Mart 2019 Pazar 19:57
sevimsiz-mikroplar-sahnede

Sevimsiz Mikroplar sahnede

26 Şubat 2019 Salı 09:03
palto-film-gunleri-basliyor

Palto Film Günleri başlıyor

12 Şubat 2019 Salı 14:12
tamga-targut-sanat-galerisi-acildi

Tamga Targut Sanat Galerisi açıldı

12 Şubat 2019 Salı 10:17
-iyiligin-renkleri-sergisi

“İyiliğin Renkleri” sergisi

10 Şubat 2019 Pazar 20:21

HABER TURU

Sokak hayvanları çare bekliyor

Seyhan ve Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Güngör Geçer, çoğu zaman varlıklarından bile haberdar

Başkan Nihat Sözütek'i takan yok!

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek’in klima uyarısını dikkate almayan toplu taşıma araçları ısrarla

Barut: Basına destek olun

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yerel ve yaygın gazetelerin resmi ilanlarına tırpan vuracak bir içerikle dolu

Sporun kalbi Bahçeşehirde atıyor

Bahçeşehir Sportif Koordinasyon (BSK), 2019 Haziran şenliği, büyük bir coşku ile

Yerli otomobil için hazırız

Yerli otomotiv üretiminin Adana yapılması için kentte başlatılan lobi çalışmasına güçlü destek veren Adana

Sarıçam'ın yeni yüzü içler acısı

Sarıçam'ın yeni yüzü Çatalan Caddesi Yeni Yerleşim Bölgesi içler acısı.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA
KIZILAY